انواع ماساژ

1-ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی نوع آرامی از ماساژ کل بدن است که برای افراد زیر ایده‌آل است:

– کسانی که در زمینه‌ی ماساژ تازه کار هستند

– تنش و استرس فراوانی دارند

– به لمس شدن حساس هستند

این نوع از انواع ماساژ می‌تواند به از بین بردن گره‌های عضلانی کمک کند، و برای زمانی که لازم است در طول ماساژ آرامش کامل داشته باشید انتخاب خوبی به حساب می‌آید.

برای انجام این ماساژ، باید لباس‌های‌تان را در بیاورید، اما می‌توانید لباس زیر را به انتخاب خودتان بر تن داشته باشید. وقتی روی میز ماساژ دراز می‌کشید ملحفه‌ای روی شما انداخته می‌شود. ماساژ درمانگر ملحفه‌ را به نوبت از روی قسمتی که می‌خواهد ماساژ دهد بر میدارد.

ماساژ درمانگر ترکیبی از کارهای زیر را انجام می‌دهد:

– مشت و مال

– نوازش‌های طولانی و متحرک به سمت قلب

– حرکات دوار عمیق

– لرزاندن و ضربه زدن

– تکنیک‌های منفعل حرکت مفاصل

معمولا ماساژ سوئدی ۶۰ تا ۹۰ دقیقه طول خواهد کشید.

۲. ماساژ سنگ داغ

ماساژ سنگ داغ برای کسانی که درد و تنش عضلانی دارند یا اینکه فقط می‌خواهند آرامش داشته باشند از همه بهتر است. این نوع ماساژ درمانی شبیه ماساژ سوئدی است، فقط اینکه ماساژ درمانگر به جای دست‌ها یا علاوه بر دست‌هایش از سنگ‌های داغ نیز استفاده می‌کند. این کار تنش عضلانی را کاهش می‌دهد، جریان خون را افزایش می‌دهد، و از طریق استفاده‌ی سنگ‌های داغ درد را تسکین می‌دهد. سنگ‌های داغ همچنین ممکن است به موارد زیر نیز کمک کنند:

ماساژ سنگ داغ

– تسکین تنش عضلانی

– بهبود جریان خون

– تسکین درد

– افزایش آرامش

– بر طرف کردن استرس

در طول انجام ماساژ سنگ داغ، سنگ‌های داغ شده روی نقاط مختلفی از سرتاسر بدن‌تان گذاشته می‌شوند. درمáانگر شما ممکن است هنگامی که با استفاده از فشار ملایم بخش‌های مختلفی از بدن‌تان را ماساژ می‌دهد سنگ را نیز در دست خود نگه دارد. گاهی از سنگ‌های سرد نیز استفاده می‌شود.

برای انجام ماساژ سنگ داغ نباید لباس به تن داشته باشید مگر آنکه با پوشیدن لباس زیر احساس راحتی بیشتری بکنید. روی شما ملحفه‌ای کشیده می‌شود. معمولا این نوع ماساژ ۹۰ دقیقه طول می‌کشد.

۳. ماساژ رایحه درمانی

ماساژهای رایحه درمانی برای کسانی که درمان عاطفی نیز جزئی از برنامه‌ی ماساژ آن‌ها به شمار می‌رود از همه بهتر است. این نوع از انواع ماساژ می‌تواند:

– روحیه و خلق و خوی‌تان را تقویت کند

– استرس و اضطراب را کاهش دهد

– علائم افسردگی را کاهش دهید

– تنش عضلانی را تسکین دهد

– درد را بر طرف کند

ماساژهای رایحه درمانی فشار نرم و آرام را با استفاده‌ی از روغن‌های معطر ترکیب می‌کنند. معمولا ماساژ درمانگر تصمیم می‌گیرد چه نوع روغن معطری استفاده کند، اما اگر ترجیح می‌دهید روغن خاصی استفاده شود به وی اعلام کنید. روغن‌های معطر قبل از استفاده روی بدن رقیق می‌شوند.

در طول ماساژ، در حالی که از طریق پخش کننده‌ روغن معطر را استنشاق می‌کنید و از طریق پوست‌تان آن را جذب می‌کنید تمام بدن‌تان ماساژ داده می‌شود. گاهی ماساژ رایحه‌ درمانی فقط بر روی کمر، شانه‌ها، و سر تمرکز خواهد داشت. به غیر از لباس زیر – که آن هم اختیاری است – نباید چیزی به تن داشته باشید.ماساژ رایحه درمانی ۶۰ -۹۰ دقیقه طول می‌کشد.

۴. ماساژ بافت عمیق

ماساژ بافت عمیق نسبت به ماساژ سوئدی از فشار بیشتری استفاده می‌کند. اگر مشکلات عضلانی مزمن، مانند درد، جراحت، یا عدم تعادل دارید این ماساژ برای شما گزینه‌ی خوبی به شمار می‌رود. این ماساژ می‌تواند گرفتگی عضلات، درد عضلانی مزمن، و اضطراب را برطرف کند.

ماساژ بافت عمیق

در حین انجام ماساژ بافت عمیق، ماساژ درمانگرتان از ضربه‌های آرام و فشار عمیق انگشتان برای رفع تنش از عمیق‌ترین لایه‌های عضلات و بافت‌های پیوندی استفاده خواهد کرد. می‌توانید در انجام این ماساژ برهنه باشید یا اینکه لباس زیر به تن داشته باشید.

این ماساژ به مدت ۶۰-۹۰ دقیقه طول خواهد کشید.در حالی که بافت‌های عمیق ممکن است تحت فشار بیشتری باشند، اما شما نباید احساس درد یا ناراحتی داشته باشید.

۵. ماساژ ورزشی

ماساژ ورزشی گزینه‌ی خوبی است اگر مرتبا از یک نوع آسیب عضلانی رنج می‌برید، مثلا ممکن است در اثر انجام یک ورزش خاص آسیبی به قسمت خاصی از بدن‌تان وارد شود. اگر بدنی مستعد آسیب دارید نیز این ماساژ گزینه‌ی خوبی برای شما است چون می‌تواند به پیشگیری از آسیب‌ها و صدمات ورزشی کمک کند. همچنین می‌توانید از ماساژ ورزشی برای افزایش انعطاف پذیری و عملکرد بدنی خود استفاده کنید. به علاوه، ماساژ ورزشی را می‌توان برای تسکین درد، رفع اضطراب، و تنش عضلانی استفاده کرد.

از ماساژ ورزشی می‌توان به عنوان یک ماساژ برای کل بدن استفاده کرد یا اینکه ماساژ درمانگر می‌تواند بر بخش‌هایی از بدن که به توجه بیشتری نیاز دارند تمرکز کند. بسته به نیازهای شما ممکن است فشار عمیق با نوازش‌های آرامش بخش جایگزین شود.

ماساژ ورزشی را با یا بدون لباس می‌توان انجام داد. اگر ترجیح می‌دهد لباس به تن داشته باشید، حتمن لباسی نازک و گشاد باشد تا به درمانگر اجازه‌ی دسترسی به عضلات‌تان را بدهد. شورت‌های گشاد و یک تاپ/رکابی گزینه‌های انتخابی مناسبی هستند.این ماساژ ۶۰-۹۰ دقیقه طول خواهد کشید.

۶. ماساژ تریگر پوینت (نقطه ماشه‌ای)

ماساژهای تریگر پوینت (نقطه ماشه‌ای) برای کسانی که آسیب دیده‌اند، درد مزمن یا ناراحتی یا مشکل خاصی دارند از همه مناسب‌تر است. گاهی نواحی گرفتگی در بافت‌های عضلانی، که به نقاط ماشه‌ای معروفند، می‌توانند موجب درد در سایر قسمت‌های بدن بشوند. این نوع ماساژ، با تمرکز بر کاهش درد نقاط ماشه‌ای، می‌تواند درد کلی بدن را کاهش دهد.

ماساژ تریگر پوینت (نقطه ماشه‌ای)

در ماساژ تریگر پوینت (نقطه ماشه‌ای) از نوازش‌های گسترده و روان استفاده می‌شود که با فشارهای قدرتمندتر و عمیق‌تر آرام و آرامش بخش ترکیب می‌شوند. این ماساژ شامل کار بر روی کل بدن می‌شود، هرچند ممکن است درمانگر شما بر نواحی خاصی از بدن‌تان که به تنش زدایی نیاز دارند تمرکز کند. برای این نوع ماساژ می‌توانید لباس سبک بپوشید یا کاملا/تا حدودی برهنه باشید.این نوع ماساژ معمولا ۶۰-۹۰ دقیقه طول می‌کشد.

۷. ماساژ بازتاب درمانی (رفلکسولوژي)

برای کسانی که به دنبال آرامش یا احیای سطح انرژی طبیعی‌شان هستند، بازتاب درمانی بهترین گزینه است. همچنین اگر از لمس شدن کل بدن‌تان خوش‌تان نمی‌آید و معذب می‌شوید این نوع ماساژ برای شما مناسب خواهد بود. در بازتاب درمانی از فشار آرام تا محکم بر نقاط فشار پاها، دست‌ها، و گوش‌ها استفاده می‌شود. می‌توانید لباس راحت و گشاد به تن داشته باشید که اجازه‌ی دسترسی درمانگر را به پاهای‌تان می‌دهد.ماساژ بازتاب درمانی ۳۰-۶۰ دقیقه طول می‌کشد.

۸. ماساژ شیاتسو

ماساژ شیاتسو برای کسانی که می‌خواهند احساس آرامش داشته باشند و از استرس، درد و تنش رهایی پیدا کنند بهترین گزینه است. این یک نوع ماساژ ژاپنی است که:

– آرامش و راحتی عاطفی و جسمی را ارتقاء می‌دهد

– به رهایی از استرس، نگرانی، و افسردگی کمک می‌کند

– ممکن است سردرد را تسکین دهد

– تنش عضلانی را کاهش می‌دهد

ماساژ شیاتسو

ماساژ شیاتسو در کل بدن انجام می‌شود، اما ممکن است درمانگر شما بر روی نقاط و نواحی خاصی از بدن‌تان که به توجه بیشتری نیاز دارند تمرکز کند. در طول ماساژ، درمانگرتان از دست‌ّها، کف دست‌ها، و انگشتان شست‌اش برای ماساژ دادن نقاط خاصی از بدن‌تان استفاده خواهد کرد. از فشار ضربان‌دار یا ریتمیک استفاده می‌شود. در طول انجام این ماساژ می‌توانید کاملا ملبس باشید.ماساژ شیاتسو عموما ۶۰-۹۰ دقیقه طول می‌کشد.

انواع ماساژ

۹. ماساژ تایلندی

ماساژ تایلندی برای کسانی که خواستار شکل فعال‌تری از ماساژ هستند و می‌خواهند درد و استرس‌شان بر طرف شود بهترین مورد است. این ماساژ همچنین می‌تواند به بهبود موارد زیر کمک کند:

– انعطاف پذیری

– جریان خون

– سطح انرژی

ماساژ تایلندی با استفاده از توالی یک سری حرکات که شبیه حرکت‌های کششی یوگا است بر روی کل بدن کار می‌کند. درمانگرتان ممکن است از کف دستان و انگشت‌هایش برای اعمال فشار به بدن‌تان استفاده کند. شما را در موقعیت‌ها و وضعیت‌ّای مختلف با کشش و پیچش مواجه خواهد کرد. می‌توانید در طول مدت ماساژ لباس کشاد و راحت به تن داشته باشید.ماساژ تایلندی ۶۰-۹۰ دقیقه طول می‌کشد.

۱0. ماساژ روی صندلی

ماساژ روی صندلی برای کسانی که خواستار ماساژی سریع هستند بهترین مورد است که بر گردن، شانه‌ها و پشت تمرکز دارد. اگر قبلا هرگز ماساژ نگرفته‌اید، ماساژ روی صندلی می‌تواند راه خوبی برای آشنایی شما با این نوع از درمان باشد. ماساژ روی صندلی همچنین به کاهش استرس و بهبود آرامش نیز کمک خواهد کرد. در این نوع ماساژ از فشار آرام تا متوسط استفاده می‌شود.

در طول ماساژ، چشمان‌تان کاملا بسته خواهد ماند و در یک صندلی مخصوص طراحی شده خواهید نشست. جوری به صورت گشاد روی صندلی می‌نشینید که قفسه‌ی سینه‌تان به پشتی صندلی فشار بیاورد، و به این طریق درمانگرتان به قسمت پشت و کمر شما دسترسی خواهد داشت.این ماساژها معمولا ۱۰ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشند.

11. دستکاری مفصل و ماهیچه (مانیپولاسیون)

در این روش، با استفاده از ماساژ، کشیدن، و حرکت دادن رباط‌ها، تاندون‌ها، و ماهیچه‌ها وضعیت حرکتی بیمار را بهبود و درد وی را تسکین می‌دهند. این روش را غالبا به همراه روش‌های فیزیوتراپی انجام می‌دهند.

۱2. ماساژ بافت همبند

این روش، با رفع تنش و گرفتگی در بافت همبند که مسئول اتصال اندام‌ها، ماهیچه‌ها، و اعصاب به یکدیگر است، به درمان بیماری‌ها کمک می‌کند.

۱3. ماساژ سنتی چینی

در این روش، با استفاده از حرکات چرخشی نوک انگشتان فشار ملایمی بر برخی نقاط خاص طب فشاری بدن وارد می‌شود؛ غالبا این روش به همراه طب سوزنی استفاده می‌شود.

.

۱4. تخلیه‌ی لنفاوی دستی

این روش، به طور طبیعی به تخلیه‌ی محصولات زائد در غدد لنفاوی کمک می‌کند.

 

.

۱5. ماساژ آیورودا

ماساژ آیورودا شکل باستانی طب هندی است که شامل ماساژ آرام بدن با استفاده از روغن‌های گیاهی، و حرکات و ضربه‌های ریتمیک می‌شود.

 

 

.

۱6. ماساژ تانتریک

نوعی ماساژ است که با استفاده از انرژی و میل جنسی، و با لمس برخی نقاط حساس به رسیدن به سطح بالایی از هوشیاری کمک می‌کند. این ماساژ باعث ایجاد حس تن‌درستی و آرامش عمیق می‌شود.

 

 

 

.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست